Jobba på LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen – omdömen från medarbetare

 
LÄGG TILL OMDÖME
Ta kontroll över profil Klicka här

Omdömen om LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen

Omdöme om LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen av en kvinnlig anställd (26 - 35 år)

Betyg 1.5/5 · december 2017

Handledare

Vad uppskattar medarbetaren?

Det som positiv är snälla kollegor. Fina klienter.

Vad kan förbättras?

Om du vill lägga ner mesta övrigt i ditt livet utom jobbet existerar möjlighet för karriär kanske. Företaget inte ger några utbildningar till anställda, det man får ordna själv på fritiden. Många kan inte regler, inte bra för klienter heller. Utbildning måste mer. Kultur och värderingarna mot kund är ganska okej, man verkligen försöka för att få klienter att må bättre. Detta är för att hålla sin konkurrens. Men värderingarna mot anställda eller kunder som inte vill vara med igen är dålig. Flera har kallat dem ogin och snåla, men jag säger nog att det kan vara sämre period just nu eftersom Livsanda försöker överleva. När företagets ekonomi bättre tror jag att detta också kan bli bättre. Men inte säker. De sa till vi att ekonomin bra förra gången många fick sluta. Samma sak augusti i år. I september några fick sluta. Trivseln mellan personalen är ganska bra, även om det inte är så många som kommer på party som Livsanda fixar. Det är ganska många slutar, så företaget letar alltid ny personal. Folk som jobbar tillsammans hinner inte lära känna varandra så bra men gör sitt bästa. Företaget toppstyrt så man aktar sig för säga fel sak, men det inte ovanligt för små företagen och beror nog på osäkerhet. Det finns många fina anställda som nog kan hjälpa ledning att ge stabilitet. Det finns inget kollektivavtal, så folk får jobba ganska konstig tider. Jag har hört från kollegor som jobbar kvar man tänker ändra på scheman nu, men sånt har jag hört rykten om väldigt länge utan att något hänt. Det kan vara extra tufft om du är småbarnsförälder, de gillar inte anställd sjukdom. Chefer på mellan nivå är trevlig och proffsig även om får jobba för hårt och oftast är stressat. Deras arbetsledning verkar liten, de får sent info och skämmas inför sina anställd. Men detta problem är lätt att få bort, det går nog bra. Chefer verkar rädda för att berätta om chefsmöten, jag vet inte varför. När jag jobbade var ingen rädda för våran chef, som lyssnade oss. Men det blir ganska dålig ledning när ingen får info. Löner är dålig, men det vet alla som jobbar där. De håller utbildningsnivån så lågt de vågar för slippa betala lön. Kollektivavtalet finns inte och de ger väldig låg ob. Har kontakt med några som också slutat, de säger att detta blivit värre. Man jobbar fler timmar varje månad och får kanske tio procent lägre lön ungefär. Det är bra att kolla upp saker innan man skriver på anställning, prata med blivande kollegor och ha inte för bråttom.

  • Karriär & utveckling: 2,0/5
  • Kultur & värderingar: 2,0/5
  • Trivsel & arbetsmiljö: 1,0/5
  • Balans jobb & fritid: 1,0/5
  • Ledning & chefer: 2,0/5
  • Lön & förmåner: 1,0/5

Överblick

Genomsnittsbetyg: {{OverviewData.Stats.Rating | number:1 }} / 5
  {{GetBasedOnReviewCountLabel('Baserat på', '{0} omdömen')}}
0%

Rekommenderar arbetsgivaren

{{OverviewData.Stats.ApproveCeoPercentage}}%

Är positiva till VD Nylén, Loo Ulrika

Visa mer Visa mindre
{{criteria.Name}} {{criteria.CriteriaRanging}}  
{{criteria.Name}} {{criteria.CriteriaRanging}}  

Jobbar du eller har du jobbat på LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen?

Dela din erfarenhet på under en minut!

LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen
  Klicka för att sätta betyg {{rating.description}}
Du är naturligtvis helt anonym!

Jobbar du eller har du jobbat på LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen?

Bli först att ge betyg genom att klicka på stjärnorna nedan!

LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen
  Klicka för att sätta betyg {{rating.description}}
Du är naturligtvis helt anonym!

Omdömen om LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen från medarbetare

ALLA
KÖN
ÅLDER

Här visas omdömen med exempelvis ”Anonym” eller utan angiven yrkestitel. Vi gissar inte vilket yrke medarbetaren har.

Sökningen inkluderar relaterade svenska och engelska yrkestitlar. Exakta titelträffar visas först.

Söker omdömen…

{{OverviewData.Stats.FilteredReviewCount}} omdömen matchar dina filter. Inga omdömen matchar dina filter. Prova en annan yrkestitel eller rensa filtren.

  • Titel:{{review.JobTitle ? review.JobTitle : "–" }} Kön: {{ review.Gender ? review.Gender : "–" }} Ålder:{{review.Age ? review.Age : "–" }} Ort:{{review.Location ? review.Location : "–" }} Tid som anställd:{{review.LengthOfEmployment ? review.LengthOfEmployment : "–" }}
    Genomsnittsbetyg: {{ review.Rating | number:1 }}/5  
    Varför trivs du?

    "{{review.Plus}}"

    Vad bör förbättras?

    "{{review.Minus}}" "{{review.Minus.substring(0, 15) + '...'}}"

    {{criteria.CriteriaName}} {{criteria.CriteriaRanging}}  
    {{criteria.CriteriaName}} {{criteria.CriteriaRanging}}  
    Visa mer

    Arbetsgivarens kommentar:

    {{comment.UserFirstName}} {{comment.UserSurname}} {{comment.UserJobPosition}}

    {{comment.ReplyText}}

    Visa mindre

Jobb du kanske gillar

Vanliga frågor

Vanliga frågor om LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen som arbetsgivare

Snabba svar baserat på omdömen, betyg och data från CareerEye.

Hur är det att jobba på LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen?

LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen har ett genomsnittsbetyg på 1,5/5 på CareerEye baserat på 1 omdömen från nuvarande och tidigare medarbetare.

Hur många rekommenderar LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen som arbetsgivare?

0% av dem som har besvarat rekommendationsfrågan rekommenderar LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen som arbetsgivare enligt omdömen på CareerEye.

Vad är CareerEye Score?

CareerEye Score är ett employer branding-score mellan 0 och 100 som baseras på betyg, rekommendationsgrad, antal omdömen och profilens styrka.

Är omdömena om LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen anonyma?

Ja. Omdömen på CareerEye är anonyma och kommer från nuvarande eller tidigare medarbetare.

LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen jobb - En inblick i hur det är att jobba på LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen: 1 omdömen, lediga jobb, 1 löner och kontorsbilder. Läs vad det anställda tycker och få en bättre inblick i LivsAnda Vård & Assistans i Västra Götalands-Regionen som arbetsplats baserat på information som finns publicerat av nuvarande och tidigare anställda på Careereye.se